Agregaty skraplające wyposażone są w spiralną sprężarkę o regulowanej prędkości z falownikiem firmy Danfoss.
Technologia zmiennej prędkości jest jedynym sposobem regulacji, który zapewnia modulację wydajności przy wysokiej efektywności energetycznej. Technologia inwerterowych sprężarek spiralnych Danfoss pozwala na uzyskanie od 20 do 30% wyższej efektywności energetycznej w średniotemperaturowych aplikacjach chłodniczych o wydajności od 2 do 9kW, w porównaniu z technologią agregatów skraplających o prędkości stałej lub modulowanej mechanicznie.
Silnik z magnesami trwałymi, modulacja za pomocą falownika, pośrednie zawory tłoczne (IDV) sprężarki wraz z mikrokanałowym skraplaczem - przyczyniają się do uzyskania współczynnika SEPR na poziomie 3,84. Taki poziom efektywności został certyfikowany przez ASERCOM dla czynnika R407F.
Agregaty takie świetnie nadają się do różnych zastosowań chłodniczych, szczególnie tam, gdzie występują duże zmiany temperatury i obciążenia w ciągu dnia. Są niezastąpione w zachowaniu dokładnego poziomu temperatury i wilgotności nawet w przypadku korzystania z wielu parowników. Przykłady zastosowań to komory chłodnicze i fermentacyjne, zasilanie witryn i regałów sklepowych, hurtownie kwiatów, laboratoria…
Zwrot nadwyżki inwestycyjnej (z tytułu zakupu agregatu inwerterowego) osiąga się w ciągu 1 roku dla aplikacji pracującej 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.
Dedykowane oprogramowanie do zastosowań chłodniczych i wstępne ustawienie parametrów w falowniku oraz dokumentacja techniczna w języku polskim gwarantują łatwe uruchomienie i serwis.
Zgodnie z regulacjami F-gaz oraz Ecodesign agregat Optyma Plus INVERTER został zaprojektowany do pracy z czynnikami R407A, R407F, R449A i R448A które są dzisiaj alternatywą dla czynnika R404A. Plany klasyfikacji z innymi alternatywnymi czynnikami chłodniczymi są już potwierdzone.
*SEPR (Seasonal Energy Performance Ratio) jest wskaźnikiem efektywności dla chłodzenia w znormalizowanych warunkach znamionowych, reprezentuje zmiany obciążenia i temp. otoczenia w ciągu roku, a obliczany jako stosunek rocznego zapotrzebowania na chłodzenie i rocznego zużycia energii elektrycznej, wyrażanej do dwóch miejsc po przecinku (normy: EN13215 13771-2 ). Wymagana zgodność z Ecodesign od 1-go lipca 2016