W ofercie firmy Mitsubishi znajdują się dwa typoszeregi pomp ciepła: Q-ton – wysokowydajne urządzenie do grzania i produkcji c.w.u., oraz HYDROLUTION – kompleksowy system przeznaczony do ogrzewania i chłodzenia, oraz produkcji ciepłej wody użytkowej.
Modułowe pompy ciepła Q-ton, wykorzystujące CO2 jako czynnik chłodniczy, to wysokowydajne urządzenia do grzania i produkcji c.w.u. w zastosowaniach przemysłowych, ale także bardzo dobrze sprawdzające się w obiektach typu: hotele, apartamenty, restauracje, centra fitness, uczelnie, szpitale, domy opieki. Zakres wydajności od 30 do 480 kW (1–16 urządzeń wpiętych w jeden sterownik).
Sercem pompy ciepła Q-ton jest dwustopniowa sprężarka, łącząca w jednej obudowie technologię rotacyjną (niski stopień) oraz scroll (wysoki stopień). Kombinacja obu rozwiązań zapewnia najwyższą efektywność – zarówno w skrajnie niskiej, jak i wysokiej temperaturze otoczenia.
Urządzenie zapewnia ciągłą, nawet dla temperatury zewnętrznej wynoszącej –25°C, produkcję wody o temperaturze od 60 do 90°C oraz utrzymanie nominalnej wydajności do temperatury zewnętrznej –7°C bez użycia dodatkowej grzałki elektrycznej. Współczynnik COP dla okresu przejściowego (temp. powietrza 16°C, woda na wejściu +17°C, na wyjściu
+65°C) wynosi 4,3.
Q-ton to nie tylko produkcja c.w.u. w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Nadwyżkę ciepła można wykorzystać do ogrzewania budynku, projektując odpowiednio instalację grzewczą (grzejniki, ogrzewanie podłogowe, nagrzewnica centrali wentylacyjnej itp.).
Pompa ciepła Q-ton posiada Atest Higieniczny PZH, który uprawnia do jej stosowania w sektorze produkcji żywności, obiektach ochrony zdrowia, obiektach użyteczności publicznej, mieszkalnych, komercyjnych, gastronomicznych, hotelowych, domach studenckich, internatach, zakładach opieki zdrowotnej, szpitalach…
Pompa ciepła HYDROLUTION to kompleksowy, nowoczesny system do grzania, chłodzenia i produkcji ciepłej wody użytkowej do mniejszych obiektów, a przede wszystkim – do domów. Jego główne zalety to oszczędność energii elektrycznej i znaczna redukcja emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Pompa wykorzystuje „bezpłatne” ciepło z otoczenia do wytworzenia komfortowych warunków w obsługiwanych pomieszczeniach i ciepłej wody na potrzeby sanitarne i bytowe.
Wynikające z zastosowania pomp ciepła HYDROLUTION korzyści to: oszczędność energii, efektywność nawet w niskiej temperaturze otoczenia, zintegrowana konstrukcja oraz możliwość produkcji c.w.u. o temperaturze 58°C (z użyciem grzałki elektrycznej do 65°C).
Hydrolution oferuje dwa rozwiązania pomp: „all-in-one” oraz system „split”. Zakres wydajności grzewczej wynosi od 2,28 kW do 16,5 kW. Jednostka wewnętrzna HMK systemu „all-in-one” zawiera 180-litrowy zbiornik c.w.u., 10-litrowe naczynie wzbiorcze oraz wbudowaną grzałkę elektryczną.
W systemie „split” do pracy z pompą został przewidziany hydrobox HSB oraz zbiornik o pojemności 300 l (modele 60, 71, 100) lub 500 l (model 140). Wyposażenie opcjonalne, dobierane w zależności od aplikacji i wymagań użytkownika, stanowią m.in.: grzałka przepływowa, pompa obiegowa, zawory rewersyjne (grzanie/chłodzenie) i przedłużające żywotność zasobnika anody tytanowe.
Dzięki możliwości podłączenia pompy ciepła do internetu, użytkownik ma możliwość zdalnego sprawdzenia statusu pracy urządzenia. Umożliwia to kontrolę produkcji ciepła/chłodu oraz ciepłej wody użytkowej.
KASKADA
Pompy ciepła MHI Hydrolution można łączyć w kaskady w celu osiągnięcia większych wydajności pracy, np. w okresach szczytowych zapotrzebowania na c.w.u. lub ogrzewanie (budynki wielorodzinne, większe domy, małe biurowce itp.). Połączyć można do ośmiu jednostek, wykorzystując jeden, wspólny sterownik RC-HY40-W.
Zapoznaj się z całym artykułem.
Źródło: Rynek Instalacyjny