Dzień 1 stycznia roku 2022 przyniesie kolejne istotne zmiany zapisane w Ustawie F-gazowej: tylko instalacje o wydajności nominalnej poniżej 40 kW dopuszczone będą do pracy z czynnikami chłodniczymi o GWP poniżej 2500, czyli tymi tradycyjnymi, do których jesteśmy obecnie przyzwyczajeni. Instalacje powyżej 40 kW będą musiały być projektowane tylko dla czynników chłodniczych o wskaźniku GWP poniżej 150. Jeśli więc z różnych względów inwestor nie zdecyduje się na zastosowanie czynnika o GWP poniżej 150, planowaną rozległą instalację chłodniczą trzeba będzie podzielić na kilka mniejszych obiegów o mocach nominalnych nie przekraczających 40 kW. I wówczas właśnie, idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie do zasilania tych obiegów agregatów chłodniczych z płynną regulacją wydajności, opatentowaną przez Emerson-Copeland.
Agregaty Emerson EazyCool ZXD wyposażone zostały w sprężarki Digital scroll o płynnej regulacji wydajności w zakresie od 10 do 100%. Dzięki temu dostosowują się do chwilowego zapotrzebowania na moc dla systemu chłodniczego, co ma istotne znaczenie np. w instalacjach wieloparownikowych, które dominują w placówkach handlowych. Zasada działania sprężarek Digital scroll opiera się o możliwość wywołania stanu rozdzielenia spiral, tak zwanego odciążenia, w którym sprężarka przestaje przetłaczać czynnik.
Sprężarka przełącza się kilka razy na minutę, ze stanu odciążenia (brak przepływu czynnika) w stan obciążenia (spirale zwarte, czynnik jest przetłaczany). Sterując proporcją czasu pomiędzy stanem obciążenia i odciążenia sprężarka odsysa z parowników większe i mniejsze porcje pary, proporcjonalnie do ich obciążenia cieplnego. Jest to bardzo prosty sposób regulacji wydajności, zapewniający dużą stabilność temperatury powietrza wypływającego z parowników.
Dwa stany pracy spiral: odciążenie (spirale rozdzielone) i obciążenie (spirale w normalnym położeniu pracy) wywoływane są przy pomocy układu pneumatycznego. Do górnej spirali dołączony jest tłok napędzany różnicą ciśnienia ssania i tłoczenia. Podanie napięcia na cewkę zaworu elektromagnetycznego powoduje przemieszczenie spiral do normalnego położenia pracy sprężarki z przetłaczaniem czynnika. Ten sposób regulacji jest szczególnie polecany w instalacjach, w których mogą pojawić się problemy z powrotem oleju.
W przypadku innych metod regulacji wydajności (sprężarki z inwerterem, układy wielosprężarkowe), w miarę obniżania wydajności, dochodzi do spadku prędkości przepływu czynnika w rurociągach. Przy pewnej prędkości olej przestaje być transportowany (porywany) przez czynnik i zaczyna zalegać w instalacji, a jego poziom w sprężarce obniża się, co grozi jej zatarciem. Przeciwdziałanie takiej sytuacji wymaga rozbudowania automatyki, co komplikuje układ i podnosi jego koszty.
W przypadku agregatów Emerson EazyCool Digital nie mamy do czynienia ze zmianą prędkości przepływu czynnika w rurociągach. Istnieją tylko dwa stany – z przetłaczaniem lub
brakiem przetłaczania czynnika – tak jakby sprężarka była włączana i wyłączana. Dla rurociągów ssawnych przyjmuje się prędkości czynnika 7÷12 m/s. Dla przykładu: minimalna wydajność 10% przy 20 sekundowym cyklu pracy sprężarki Digital oznacza 2 sekundy przetłaczania czynnika. W tym czasie czynnik i olej poruszający się w rurociągu ssawnym pokona od 14 do 24 m. Po 18 sekundowej przerwie w kolejnych 2 sekundach olej pokona kolejne 14 do 24 m. Do agregatów Emerson EazyCool ze sprężarkami Digital olej wraca zawsze, nawet podczas pracy z minimalną wydajnością.
Dodatkowo agregaty Emerson EazyCool ZXD oferują instalatorom niespotykaną dotychczas, swobodę w ich umiejscawianiu, gdyż występują wersje do montażu na zewnątrz oraz wewnątrz budynku.
Zapoznaj się z całym artykułem.
Źródło: Ch&K 8/2020